Právě probíhá testování nového Garla. Napište nám prosím, kdyby něco nefungovalo.

Hnojení tůjí

Ačkoliv jsou tůje nenáročné, neznamená to, že byste je neměli hnojit. Zvýšená potřeba živin je dána pravidelným střihem, stejně jako tomu je u trávníku. Seřízlé větve představují obrazně řečeno živiny, o které substrát připravujeme. Vše, co o hnojení tůjí potřebujete vědět, naleznete v následujících odstavcích.

Čím hnojit tůje

Tůje hnojíme zejména draselnou solí. Aplikuje se v březnu a začátkem července. Na jaře ji ovšem doplňte o vydatnou porci kompostu, protože draselná sůl obsahuje jen draslík, což nestačí. Sazenice tůjí potřebují stejně jako jiné rostliny také fosfor a dusík. Draselnou sůl a kompost můžete případně nahradit hnojivem pro tůje a cypřišky. I v tomto případě hnojte dvakrát ročně - v březnu a v červenci.

hnojeni_tuji_kompostem

Kdy hnojit tůje

Začátek jara i léta je ideální dobou pro hnojení tůjí. Tůje doporučujeme přihnojit konkrétně v březnu a na začátku července - tj. v období, kdy rostou nejvíc. První dávku hnojiva na tůje můžete odložit v závislosti na počasí. Pokud nastane mírná zima, hnojivo můžeme začít aplikovat o pár týdnů dříve než v případě tuhé a dlouhé zimy.

Tůje hnojte v závislosti na aktuálních rozmarech počasí.

Druhou dávku rozhodně neodkládejte na podzim, zejména pokud se rozhodnete použít hnojivo na tůje, které obvykle obsahuje i dusík oproti hořké soli. Od září se rostliny začínají připravovat na zimu a injekce v podobě dusíku by tuto přípravu jen oddálila a tůje by pravděpodobně nestihly včas zazimovat.

Jak hnojit tůje

Jak v případě kompostu, tak i v případě hnojiva nemusíte použít rýč. Kompost i hnojivo stačí rozhodit v blízkém okolí stromu. Použít ovšem můžete železné hrábě a materiál lehce promísit s vrchní vrstvou původní půdy. Hlubším zapravením byste mohli poškodit celkem mělké kořeny tůjí.

Chcete se o pěstování tůjí dozvědět více? Pokračujte na článek o stříhání tůjí.

Vytvořil Shoptet & Shoptak.cz