Právě probíhá testování nového Garla. Napište nám prosím, kdyby něco nefungovalo.

Zazimování růží

Zazimování růží přímo navazuje na podzimní hnojení růží. Po nakopčení asi třiceticentimetrové vrstvy kompostu smíchaného ideálně se zeminou je potřeba růže před zimou obalit chvojím a tam, kde chvojí není příliš praktické, použít jutové pytle. Plané růže včetně oblíbené šípkové růže zazimovat nemusíte.

Příprava růží na zimu

Pokud bude růže v zimě dobře zazimovaná, neměly by ji naše podmínky zaskočit. Zato jaro je velkým rizikem. Růže po zimě trpí na jarní mrazíky a probudí se i plísně a další breberky. O tom ale až později. Jako první v listopadu shrabte listí. Opadané listí je totiž skvělým útočištěm pro padlí a jiné choroby. Listí následně spalte. Jestliže na keři zbyly nějaké listy, otrhejte je.

Ohebné růže ohněte až k zemi. Korunu zasypte zeminou a kmen obalte chvojím.

Následně růži zakryjte důkladně chvojím. Na vyšší růže budete pravděpodobně potřebovat jutové pytle, které jsou praktičtější, i když dražší. Pokud pěstujete růže v květináči nebo v truhlíku, skryjte nádobu do jámy v zemi vystlanou polystyrenem. Na závěr ji ještě zakryjte smrkovým či jedlovým chvojím. Můžete využít také garáž, sklep nebo půdu, kde se teploty přibližují bodu mrazu. V tuto chvíli můžete prohlásit zazimování růží za kompletní. Gratulujeme!

Růže po zimě připravte na jaro

Zimní ochranu nesmíte po zimě zapomenout včas odstranit. Sledujte počasí a krytí rostliny ukliďte ve chvíli, kdy již nehrozí teploty pod mínus 4°C. Nakopčení ovšem raději ponechte až do 14. května.

Vytvořil Shoptet & Shoptak.cz